Strona główna / Bez Wychodzenia / Zakup samochodu w czasie pandemii cz. 2

Zakup samochodu w czasie pandemii cz. 2

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
00:00
00:00

Poszukiwanie i zakup samochodu używanego to zadanie niełatwe, ale – umówmy się – nie jest niewykonalne. Przez cały proces można przejść prosto i sprawnie, ważne by zastosować się do kilku podpowiedzi. 

Skoro po pierwszej i intensywnej selekcji wybór jest już zawężony, czas zabrać się za odpowiednią weryfikację kandydatów na przyszłego partnera. Tego do jazdy, oczywiście. Jak to zrobić bez wychodzenia z domu?

Zakup samochodu – zacznij od jakości ogłoszenia

Przejrzyj oferty pod kątem szczegółowości opisu, zwróć uwagę na notatki dotyczące historii pojazdu, pochodzenia, jego wypadkowości (lub braku), przebytych naprawach itd.

Przyjrzyj się zdjęciom i spróbuj zweryfikować, czy znajdujący się na nich pojazd odpowiada temu z opisu. Sprawdź czy widać dźwignię od manualnej bądź automatycznej zmiany biegów, welurową tapicerkę, odpowiedni kolor lakieru, przyciski od klimatyzacji, tempomatu, czy odpowiedni model nawigacji.

VIN – klucz do historii pojazdu

Wykorzystaj VIN znajdujący się w ogłoszeniu i zweryfikuj historię pojazdu. Kup raport w jednym z komercyjnych portali działających w internecie lub np. w bezpłatnym historiapojazdu.gov.pl. Ważne! W przypadku tego ostatniego pojazd musi być zarejestrowany w Polsce, a Ty musisz posiadać też nr tablic rejestracyjnych i datę pierwszej rejestracji.

VIN (Vehicle Identification Number) to klucz do sprawdzenia historii pojazdu

Czas na kontakt. Zdalny kontakt

Zadzwoń do sprzedającego i wypytaj o interesujące Ciebie szczegóły, których Twoim zdaniem zabrakło w ogłoszeniu. Mogą to być np. częstotliwość serwisu olejowego, klimatyzacji, drobne kolizje, ubytki w lakierze, czy liczba kompletów kluczyków. Zapytaj o to, czy dotychczasowy właściciel pojazdu może to udokumentować np. fakturami lub odpowiednimi zdjęciami.

Jeśli Sprzedawca umożliwia przeprowadzenie wideokonferencji, zobaczysz to w pobliżu przycisku kontaktowego ze Sprzedającym w ogłoszeniu. Skorzystaj z tej możliwości zanim pojedziesz obejrzeć wybrany pojazd.