Strona główna / Porady / Zakaz wyprzedzania – czego zabrania znak B-25?

Zakaz wyprzedzania – czego zabrania znak B-25?

Juliusz Szalek

8 min. czytania
zakaz wyprzedzania

Wyprzedzanie to manewr wymagający dużej uwagi i ostrożności. Dlaczego? Bo w tym ekstremalnym przypadku wymaga wjazdu na pas przeznaczony do jazdy w przeciwnym kierunku. Właśnie dlatego w wielu miejscach stosuje się zakaz wyprzedzania. O czym jeszcze mówi znak B-25?

Czym jest wyprzedzanie?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest samo wyprzedzanie. Zgodnie z definicją zawartą w prawie o ruchu drogowym, czyli kodeksie, wyprzedzanie to przejeżdżanie lub przechodzenie obok pojazdu, lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie dopuszczalne jest zarówno na drodze jednopasmowej, jak i wielopasmowej, czasami zdarza się jednak, że i tam ustawia się znak zakaz wyprzedzania.

Wyprzedzanie to zatem inny manewr niż omijanie, które dotyczy pojazdu stojącego.

Zakaz wyprzedzania – co oznacza znak B-25?

Skoro już wiadomo, czym jest wyprzedzanie, warto pamiętać, że nie wszędzie jest ono dozwolone. O zakazie wyprzedzania mówi właśnie znak B-25.

zakaz wyprzedzania
Znak B-25

§ 23. 1. Znak B-25 zakaz wyprzedzania zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.

Kogo dotyczy zakaz

Żeby dobrze zinterpretować zakaz wyprzedzania, trzeba znać definicje zarówno pojazdu silnikowego, jak i pojazdu silnikowego wielośladowego.

Pojazd silnikowy to zgodnie z definicją zawartą w Prawie o ruchu drogowym to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru, pojazdu szynowego, roweru, wózka rowerowego, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego i wózka inwalidzkiego.

Oznacza to, że widząc znak B-25 możemy wyprzedzić np. rower albo tramwaj. Nie możemy jednak wyprzedzić traktora czy koparki, nawet jeśli będzie to pojazd uznany za wolnobieżny.

Zakaz wyprzedzania – po co?

Znak B-25 ustawia się w miejscach, w których manewr wyprzedzania mógłby stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przyczyny mogą być różne, ograniczona widoczność, zwężenie drogi, chęć ograniczenia hałasu lub prędkości, a nawet często występujący boczny wiatr. To zarządca drogi decyduje o miejscu zakazu.

Tabliczka T-23 – co oznacza?

Zakaz wyprzedzania nie zawsze jednak dotyczy wszystkich pojazdów. Zdarza się, że zarządca drogi stosuje wyłączenia dla określonych pojazdów. Jak? Umieszczając pod znakiem B-25 tabliczkę T-23, a dokładnie jej konkretne wersje od „a” do „j”.

Tabliczka wskazuje, że znak, który jest umieszczony powyżej tabliczki i dotyczy tylko tego pojazdu, który widnieje na ilustracji. Oznacza to, że jeśli mamy znak zakaz wyprzedzania B-25 z tabliczką T-23a – zakaz dotyczy wyłącznie motocykli.

Zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe – co oznacza znak B-26?

Inną odmianą zakazu wyprzedzania jest znak B-26, czyli zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych przez samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.

Zakaz wyprzedzania
Znak B-26.

Odwołanie zakazu

Kiedy zakaz wyprzedzania przestaje obowiązywać? Jak większość znaków zakazu, zakaz obowiązuje do odwołania znakiem B-27, B-28, B-42 lub do skrzyżowania.

Zakaz wyprzedzania

Zakaz wyprzedzania – nie tylko znak B-25

Zakaz to jednak nie tylko znak B-25. To także linia P-2 (pojedyncza ciągła) lub P-4 (podwójna ciągła). Te znaki poziome także sygnalizują zakaz wyprzedzania.

Ponadto wyprzedzanie jest zabronione w wielu innych sytuacjach i nie wymaga wtedy stosowania żadnego znaku. W myśl art. 24 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym ustawodawca konkretnie wskazuje listę miejsc, w których wyprzedzanie jest zabronione. Jakie?

Gdzie nie można wyprzedzać?

 • dojeżdżanie do wierzchołka wzniesienia,
 • zakręt oznaczony znakami ostrzegawczymi,
 • skrzyżowanie, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany,
 • przejazd rowerowy i bezpośrednio przed nim,
 • przejście dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
 • przejazdy kolejowe i bezpośrednio przed nim,
 • przejazd tramwajowy i bezpośrednio przed nim,
 • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Jaki mandat?

Jeśli złamiemy zakaz wyprzedzania ustanowiony znakiem B-25 grozi nam 300 zł mandatu i 5 pkt karnych. W innych, kara będzie podobna.

Mandaty za naruszenie przepisy zakaz:

 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi – 200 zł i 10 pkt karnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia – 300 zł i 5 pkt karnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi – 300 zł i 5 pkt karnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniach – 300 zł i 5 pkt karnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi – 300 zł i 5 pkt karnych,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi – 300 zł i 5 pkt karnych,
 • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – 300 zł i 3 pkt karne.