Wycena wartości samochodu przeprowadzana we własnym zakresie nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie jeśli nie jesteśmy ekspertami lub pasjonatami motoryzacji. Na szczęście do wyboru jest kilka opcji – bardziej lub mniej samodzielnych. Po przeczytaniu tego artykułu, wycena używanego samochodu nie będzie dla Ciebie problemem.
Porównanie ofert na portalach internetowych
Wartość rynkowa samochodu jest możliwa do oszacowania na kilka sposobów. Pierwszym i chyba najbardziej intuicyjnym sposobem jest porównanie ofert na portalach internetowych typu OTOMOTO. Dzięki nim możesz sprawdzić, jak wyceniane są pojazdy podobne do Twojego przez innych sprzedających. Jest to popularny, samodzielny i darmowy sposób wyceny auta.
Aby poprawnie sprawdzić wartość samochodu na podstawie porównania z innymi pojazdami, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Te najważniejsze to:
- kraj pochodzenia,
- stan techniczny,
- bezwypadkowość,
- przebieg,
- model,
- rocznik,
- wyposażenie.
To nie koniec. Ceny używanych samochodów, mimo tego samego modelu i rocznika, potrafią się różnić nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Co jeszcze ma wpływ na średnią cenę samochodu?
- książka serwisowa,
- dodatkowy komplet opon lub kół,
- faktury za serwis samochodu,
- dodatkowe wyposażenie np. bagażnik dachowy.
Szacunek wartości auta w umowie ubezpieczeniowej
A może warto sprawdzić wartość używanego pojazdu u ubezpieczyciela? Wycena auta jest wtedy ustalana w oparciu o dane z katalogów, takich jak: Eurotax, Audatex lub InfoExpert. Pamiętaj jednak, że kwota podana przez agenta może odbiegać od rzeczywistości rynkowej. Dlaczego? Pracownicy firm ubezpieczeniowych zazwyczaj chcą wskazać możliwie jak najwyższą wartość samochodu, ponieważ dzięki temu Twoja składka będzie wyższa.
Skorzystanie z serwisów internetowych
Darmowa wycena używanego samochodu jest możliwa także dzięki bezpłatnym serwisom online, które oferują usługi typu: kalkulator, cennik, czy katalog. Należy jednak pamiętać, że wskazywana tam średnia wartość rynkowa samochodu jest tylko poglądowa – nie daje żadnej gwarancji uzyskania takiej kwoty. Wycena pojazdu jest oparta na danych z sieci, które czasami są niedokładne, błędne czy niepełne.
Spośród wyżej wymienionych, w pierwszej kolejności, warto skorzystać z kalkulatora. Działa on na zasadzie porównywarki, która zestawia ceny poszczególnych aut z ogłoszeń sprzedażowych w Internecie, biorąc pod uwagę parametry takie jak: marka, model, rok produkcji, przebieg czy rodzaj silnika.
Czy warto skorzystać z pomocy osób trzecich przy wycenie auta?
Wycena auta online to opcja dla tych, którzy cenią sobie samodzielność. A może jednak warto skorzystać z pomocy innych osób? Jeśli tą osobą będzie profesjonalista albo pasjonat, który spędza godziny przeglądając hobbystycznie ogłoszenia na OTOMOTO, to polecamy tę opcję. Jeśli natomiast jest to ktoś, kto chce być pomocny, ale nie jest zawodowo bądź hobbystycznie związany z branżą motoryzacyjną, to jego wycena nie będzie wiarygodna.
Jak profesjonalnie wycenić samochód?
Żeby sprawdzić, czy cena, którą proponuje za nasz samochód komis lub handlarz jest uczciwa, należy skorzystać z pomocy profesjonalistów: rzeczoznawców bądź inspektorów, których bez problemu znajdziemy w Internecie. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale daje nam najlepszy pogląd na rzeczywistą wartość naszego auta.
Aby wycenić samochód profesjonalnie i bezpłatnie możemy skorzystać ze strony 3-2-1 SPRZEDANE!. Wycena auta zajmuje na niej około 30 sekund i jest niezwykle prosta. Należy wejść na stronę i wpisać kilka podstawowych danych samochodu.
Gdybyś, po wstępnej wycenie auta na 3-2-1 SPRZEDANE!, chciał wygodnie i szybko sprzedać auto podczas 1 wizyty, należy umówić się na oględziny w jednym z ponad 20 punktów inspekcji w całej Polsce. Po około 45 minutowym sprawdzeniu auta, inspektor poda Ci ostateczną wycenę. Jeśli ją zaakceptujesz, będziesz mieć sprzedaż auta z głowy. Firma pomoże Ci z przeniesieniem własności pojazdu i z wszystkimi innymi formalnościami. Sprzedaż auta w jednym z punktów 3-2-1 SPRZEDANE! gwarantuje szybkość profesjonalizm i brak stresu!
Auto w rozliczeniu – czy to się opłaca?
Istnieje również możliwość kupna nowego samochód w salonie i pozostawienie starego auta w ramach rozliczenia. W takim wypadku, dealer sam zaproponuje Ci określoną cenę za Twoje “cztery kółka”. Kwota ta będzie odjęta od ceny nowego samochodu.
Uważaj, wycena auta w rozliczeniu może bardzo się wahać w zależności od miejsca. Najwyższe szanse na uzyskanie dobrej oferty będziesz miał w salonie sprzedającym pojazdy tej samej marki, co marka Twojego auta. Jeśli interesuje Cię ten sposób sprzedaży, ale jednocześnie oczekujesz atrakcyjnej oferty, powinieneś uzbroić się w cierpliwość i sprawdzić wycenę u co najmniej kilku dealerów.
Od czego zależy wartość rynkowa samochodu?
Cena, jaką możemy uzyskać za nasz samochód zależy od wielu parametrów, o których pisaliśmy wyżej, ale postaramy się tu nieco je uszczegółowić:
- rocznik – wartość samochodu spada z każdym kolejnym rokiem od pierwszej rejestracji;
- marka i model auta – czy jest to marka ekskluzywna, czy nie, a także czy cieszy się zaufaniem kupujących w danym kraju (np. pojazdy niemieckie, cieszą się dobrą opinią i wolniej tracą na wartości niż te pochodzenia koreańskiego);
- przebieg – im większy przebieg, tym mniej warte jest auto. Zakłada się, że z każdym przejechanym kilometrem auto jest bardziej zniszczone, a części bardziej zużyte;
- liczba drzwi – auta trzydrzwiowe, cztero- lub pięciodrzwiowe;
- rodzaj paliwa – benzyna, Diesel, gaz lub auto elektryczne;
- parametry silnika – pojemność i liczba koni mechanicznych;
- rodzaj skrzyni biegów i ich liczba;
- wyposażenie samochodu – rodzaj oświetlenia (żarówkowe czy xenon/LED), poduszki powietrzne, czujniki parkowania, aluminiowe felgi, hak holowniczy, klimatyzacja automatyczna, komputer pokładowy, nawigacja, podgrzewane fotele, rodzaj systemu audio, relingi, rodzaj i kolor tapicerki, aktywne systemy bezpieczeństwa (czujniki martwego pola, system rozpoznawania znaków, automatyczne hamowanie itd.);
- ogólny stan samochodu – nadwozie i wnętrze auta, jego wygląd i sprawność;
- dowiedzieć się, czy użyto oryginalnych części czy też tanich zamienników;
- pierwszy właściciel – lepszą cenę można uzyskać za samochód, który miał tylko jednego właściciela;
- pochodzenie auta – czy było autem prywatnym, służbowym, a może wykorzystywanym jako taksówka;
- miejsce garażowania – w miejscu zadaszonym, czy pod gołym niebem;
- data kończąca OC – OC może przejść na nowego właściciela (należy jednak zgłosić się do dotychczasowej ubezpieczalni i dokonać rekalkulacji składki), więc samochód z opłaconymi składkami to spora oszczędność.
Pamiętaj, że kupujemy oczami, a więc zadbany, czysty, błyszczący samochód będzie miał o wiele większe szanse na uzyskanie lepszej ceny. Zatem przed rozpoczęciem procesu wyceny i sprzedaży, odpowiednio przygotuj swoje auto na myjni lub we własnym ogródku.
Ta spora dawka przydatnych informacji, powinna w zupełności wystarczyć w adekwatnej wycenie Twojego auta. Na koniec warto pamiętać, że jeżeli nie czujemy się pewnie swoich umiejętności, warto skorzystać z usług profesjonalistów.