Strona główna / Porady / Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej? W styczniu wielu będzie miało kłopot.

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej? W styczniu wielu będzie miało kłopot.

Juliusz Szalek

8 min. czytania
usuwanie naklejki z szyby

Niebawem każdy kierowca będzie ją musiał usunąć. Z pozoru to proste zadanie. Naklejka rejestracyjna podobnie jak winietki, są jednak tak skonstruowane, by ulegały zniszczeniu przy próbie ich odklejania. Rwą się na małe części i zostawiają ślad po kleju. Jak zatem odkleić naklejkę z szyby bez jej uszkodzenia?

Naklejka rejestracyjna to element obowiązkowy każdego zarejestrowanego w Polsce samochodu. Zostały wprowadzone w 2002 roku i mają potwierdzać legalność tablic rejestracyjnych, a na wypadek ich zasłonięcia, zgubienia lub gdy z jakichś powodów staną się nieczytelne, pozwalają zidentyfikować samochód.

Kiedy trzeba wymienić naklejkę

Sprawa jest prosta. Wraz ze zmianą numerów rejestracyjnych samochodu, trzeba wymienić naklejkę rejestracyjną. W praktyce oznacza to, że po zakupie samochodu używanego, trzeba auto przerejestrować i wymienić zarówno tablice (koszt to 80 zł), jak i naklejkę rejestracyjną (koszt to 18,50 zł).

Jest jednak wyjątek. Jeśli mieszkamy w tej samej gminie co po przedni właściciel samochodu, tablice mogą zostać te same, a to oznacza, że naklejka również. Mogą, ale nie muszą, bo każdy kierowca ma prawo wymienić tablice rejestracyjne w dowolnej chwili i na własne życzenie.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby?

Ilu kierowców, tyle sposobów na usuwanie naklejki z szyby samochodu. Jedni używają paznokcia, inni żyletki, niektórzy próbują zmywaczy do farb. Najpewniejsza metoda to jednak suszarka lub coś, co pozwoli podgrzać nieco szybę auta.

Z podgrzanej szyby klej i naklejka zdecydowanie łatwiej schodzą i nie zostawiają śladów. Należy jednak uważać, by nie rozgrzać szyby za mocno. Wtedy może nawet pęknąć. Nie radzimy także używać tej metody zimą, gdy szyba jest zmrożona. Punktowe jej podgrzanie to pewna wizyta u szklarza.

Prawy dolny róg

Dodatkowym utrudnieniem przy ściąganiu naklejki jest jej umiejscowienie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów naklejka musi być przyklejona w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

Niektórzy kierowcy tak bardzo biorą sobie do serca te zalecenia, że nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na usunięcie naklejki. To kłopot, bo bez długiego i cienkiego narzędzia trudno jest naklejkę nawet chwycić. Niestety nie mamy na to wpływu i musimy sobie jakoś poradzić.

Można wtedy delikatnie podważyć róg naklejki i próbować ją odklejać. Nie zalecamy jednak używać żyletek, nożyków do tapet, czy innego tego typu narzędzi. Możemy w ten sposób łatwo zarysować szybę.

Jeśli nie suszarka to co?

Nie każdy ma jednak miejsce, by użyć suszarki. Wtedy pozostaje zeskrobanie naklejki jakimś miękkim narzędziem i starcie z szyby resztek kleju.

Ta metoda jest jednak czasochłonna. Samo zdrapywanie naklejki, która rwie się na drobne części zajmie kilka dobrych minut, a do tego trzeba wytrzeć cały klej, który po nie j pozostanie.

Jak pozbyć się resztek kleju z szyby?

Jeśli po naklejce zostaną ślady z kleju, możemy usunąć je szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem. Jakim? Słabo nadaje się do tego zmywacz do paznokci albo benzyna ekstrakcyjna. Nie ruszają one kleju. Lepszym rozwiązaniem będzie rozpuszczalnik nitro, ale pamiętajmy, że jest on agresywny i bardzo łatwo można przy nim uszkodzić powierzchnię deski rozdzielczej. Trzeba być bardzo ostrożnym, a najlepiej osłonić samą deskę.

Czy można ponownie użyć naklejki rejestracyjnej?

Naklejka rejestracyjna jest tak skonstruowana, by podczas odklejania rozerwała się na drobne części. Właśnie dlatego nie ma możliwości wykorzystania jej ponownie. Co więcej, wszelkie próby naklejania naklejki na osobnej folii i podkładania jej pod szybę to działanie nielegalne. Grozi za to mandat.

Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej?

Zgodnie z taryfikatorem za jazdę bez naklejki rejestracyjnej grozi mandat. Jest to bowiem wykroczenie z art. 97 KW w zw. z art. 71 ust. 1 pkt 2 ustawy, za co policjant może nałożyć mandat karny w wysokości od 20 aż do 500 zł. Na szczęście bez punktów karnych.

Na tym jednak nie koniec, bo zgodnie z art. 132 ust. 1 pkt 1b ustawy, policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny za pokwitowaniem na okres nieprzekraczający 7 dni. Chyba że naklejkę mamy przy sobie i od razu ją nakleimy.

Niebawem to będzie historia

31 stycznia 2022 roku w życie wejdzie zmiana z pakietu deregulacyjnego. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. Zmiana dotyczy przypisania tablicy rejestracyjnej do samochodu. Oznacza to, że od 31 stycznia przyszłego roku kupując auto używane, nie będziemy musieli go przerejestrowywać, a co za tym idzie wymieniać naklejki rejestracyjnej.

Ważniejsza zmiana pakietu deregulacyjnego wejdzie jednak w życie 4 września 2022 roku. Od tego czasu zniknie całkowicie obowiązek stosowania naklejki. Urzędy nie będą jej nawet wydawać. Przygoda z naklejką rejestracyjną trwająca 20 lat przejdzie po prostu do historii. Wtedy wszyscy będą mogli zabrać się za usuwanie naklejki z szyby samochodu, zrobią to jednak ostatni raz.