Oto specjalnie przygotowana umowa kupna-sprzedaży samochodu. Wzór gotowy do druku w pliku DOC lub PDF. Wydrukuj, podpisz i gotowe. Poza umową znajdziesz tutaj także poradnik, co musi się znaleźć w dobrej umowie, na co zwracać uwagę podpisując umowę oraz jakiej umowy nigdy nie podpisywać.
Kupujesz lub sprzedajesz samochód? Do transakcji nie dojdzie bez podpisanej przez obie strony umowy. Możesz spisać ją na kolanie, pytanie tylko po co, skoro poniżej znajdziesz porządną i przygotowaną przez naszych prawników umowę kupna-sprzedaży. Gotowy wzór wystarczy wydrukować, uzupełnić i podpisać.
Korzystając z naszego gotowca, masz pewność, że w nerwach związanych oględzinami auta, liczeniem pieniędzy i zachwytem nad własnymi nowymi czterema kółkami o niczym nie zapomnisz.
Pobierz umowę
Pobierz – plik .DOC
Pobierz – plik .PDF
Pobierz – plik .ODT
Pobierz – deklarację PCC-3.
Umowa kupna-sprzedaży nieważna bez podpis
Dane sprzedającego, przebieg, stan auta, numer rejestracyjny czy numer VIN – wszystkie te informacje muszą znaleźć się na umowę. Ale istotnych zapisów jest znacznie więcej. To choćby kilka prawniczych formułek, które łatwo pominąć.
Pamiętaj! Umowę trzeba sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jedną podpisuje sprzedający, drugą kupujący. Bez podpisu umowa nie jest ważna.
Zarówno kupujący, jak i sprzedający z podpisaną umową muszą zjawić się później we właściwym urzędzie. Pierwszy, by auto zarejestrować i opłacić stosowne podatki (wypełniając m.in. deklarację PCC-3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych), drugi, by auto wyrejestrować.
I tutaj uwaga — na wyrejestrowanie auta masz ściśle określony czas. Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz grzywnę. Dokładną procedurę wyrejestrowania i zarejestrowania auta opisaliśmy TUTAJ.
Umowa kupna-sprzedaży będzie także potrzebna przy zawarciu umowy ubezpieczenia auta.
Nie zaniżaj wartości pojazdu
Jako kupujący chcesz zapłacić niższy podatek PCC-3 i myślisz o zaniżeniu wartości auta? Umowa kupna-sprzedaży jest złym pomysłem. Nawet jeśli zgodzą się na to obie strony, nie warto. Po pierwsze przy rejestracji wartość auta weryfikuje urząd skarbowy. Jeśli kwota na umowie będzie za niska, urząd należny podatek wyliczy wg własnych wskaźników (Eurotax i Info-Expert).
Po drugie, jeśli zaniżysz kwotę na umowę w razie kradzieży lub wypadku auta, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło zweryfikować kwotę ubezpieczenia z kwota na umowie. W razie wypłaty z pewnością nie zwróci więcej, niż widnieje na umowie.
Nie podpisuj umowy „na Niemca”
Przed zakupem auta sprawdź dane sprzedawcy z danymi wpisanymi w dowód rejestracyjny. Nie zawieraj transakcji, jeśli dane są różne. Czasami nieuczciwi handlarze podpisują umowy na tzw. „Niemca”. Oznacz to de facto, że nie wiesz, z kim podpisujesz umowę. W przypadku, gdy auto jest w komisie, umowa kupna-sprzedaży musi być podpisana z jego przedstawicielem lub z właścicielem auta, ale tylko jeśli jest on obecny i będzie mógł złożyć podpis na umowie.
Podpisanie umowy z fikcyjną osobą lub właścicielem, w którego imieniu podpisuje się sprzedawca to nie tylko ryzykowne działanie. To przede wszystkim działanie niezgodne z prawem. Podpisując taką umowę, popełniasz przestępstwo z art. 271 par 1 KK: “Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.
Warto wziąć to pod uwagę, dopinając wszelkich formalności.
Sprawdź nr VIN
Przed zakupem auta dokładnie sprawdź jego stan i historię. Pisaliśmy o tym więcej TUTAJ.
Koniecznie sprawdź też zgodność numeru VIN w samochodzie z numerem widniejącym w dokumentach i poprzednich dokumentach np. fakturze zakupowej lub poprzedniej umowie. Uwaga, nie ma obowiązku, by właściciel przekazał ci poprzednią umowę kupna/sprzedaży. Możesz jednak poprosić o kopie, by mieć pełną dokumentację historii auta.
Wpisz przebieg samochodu
Zweryfikuj przebieg samochodu i koniecznie wpisz go do umowy. Jakiekolwiek odstępstwa będą traktowane jako przestępstwo. A jeśli sprzedawca zaczyna opowieści o wymianie licznika i nie odstraszyło cię to skutecznie od zakupu auta, koniecznie odnotuj ten fakt w umowę.
Dlaczego? Bo przy pierwszej kontroli drogowej, policjanci spiszą faktyczny stan licznika samochodu. Jeśli nie będzie się zgadzał z poprzednim wpisem, kłopoty murowane.
Stan licznika spisuje także diagnosta podczas badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Tutaj też przebieg nie może być mniejszy od poprzedniego wpisu.
Jeśli zatem nie masz dowodu na wymianę licznika, zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 25 maja 2019 roku i która penalizuje jakąkolwiek ingerencję w licznik samochodowy, to ty stajesz się potencjalnym przestępcą.
Zaliczka tylko na umowę
Jeśli masz zamiar wpłacić zaliczkę na zakup auta, koniecznie podpisz umowę potwierdzającą ten fakt.
Kto płaci podatek?
Przepisy nie określają, czy podatek od czynności cywilnoprawnych płaci sprzedający, czy kupujący. Właśnie dlatego w umowie należy to jasno sprecyzować. Przyjmuje się jednak, że podatek płaci kapujący. Możesz jednak umówić się inaczej, np. ustalając, że podatek zapłacicie solidarnie, czyli po połowie, lub w całości pokryje go sprzedający. Wtedy należy wpisać to do umowy.
Pobierz – umowa kupna-sprzedaży
Pobierz – plik .DOC
Pobierz – plik .PDF
Pobierz – plik .ODT
Pobierz – deklarację PCC-3.