Strona główna / Porady / Nowy czy używany? Podpowiadamy

Nowy czy używany? Podpowiadamy

Krzysztof Wicentowicz

8 min. czytania

nowy czy używany? podpowiadamy co przemawia za zakupem każdego z tych samochodów

Podstawowe pytanie, przed jakim staje każdy kupujący samochód brzmi: wybrać nowy czy używany? Oczywiście odpowiedź w dużej mierze zależy od budżetu przeznaczonego na wymarzone cztery kółka. Ta kwestia jednak nie sprowadza się wyłącznie do pieniędzy. Decydując się na używany pojazd, jesteśmy w stanie kupić auto wyższej klasy, które jako nowy egzemplarz jest poza naszym zasięgiem.

Wiele razy – z racji moich powiązań z motoryzacją – zdarzało mi się być pytanym, jakie auto wybrać. Nowe czy używane? Pytający liczyli na prostą odpowiedź. Tymczasem życie pokazuje, że tej kwestii nie można rozpatrywać zero-jedynkowo. Zaplanowany budżet jest przy tym tylko jednym z wielu czynników, decydujących o wyborze konkretnego pojazdu. 

Oczywiście najprościej byłoby powiedzieć, wybierajcie zawsze nowe samochody. Taka sytuacja oznaczałaby, że wszyscy mają nieograniczone budżety, pozwalające realizować najbardziej szalone motoryzacyjne marzenia. Tego oczywiście wszystkim nam serdecznie życzę. Podchodząc jednak do tematu bardziej realistycznie, proponuję rozważyć argumenty za i przeciw decyzji nowy czy używany.

Nowy czy używany: spokój i bezpieczeństwo salonówek

Decydując się na samochód nowy wybieramy kilkuletni spokój i rzadkie wizyty w serwisach. Przynajmniej teoretycznie. Egzemplarze salonowe na ogół mają wieloletnie gwarancje. Dodatkowo w momencie zakupu można jeszcze dobrać (za stosowną opłatą) różne programy serwisowe, które w bilansie pierwszych lat eksploatacji pozwalają nam ograniczyć (lub zredukować do zera) koszty obsługi naszych wymarzonych czterech kółek. 

Co ciekawe, jak wynika z raportu OTOMOTO „Internetowy Samochód Roku 2020”, najczęściej wyszukiwanymi modelami spośród nowych samochodów były Skody Octavia oraz Superb. Dopiero trzecim w kolejności pod względem zapytań był model Mercedesa – GLC.

Škoda Octavia to najczęściej wyszukiwane nowe auta w OTOMOTO w 2020 roku

Używane auto klasę wyżej

Według tego samego raportu, zdecydowanie inaczej wygląda sprawa w obszarze zapytań dla pojazdów używanych. W zeszłym roku największym zainteresowaniem rodaków cieszyły się pojazdy klasy premium, dwóch marek BMW oraz Audi. 

Najwięcej zapytań dotyczyło BMW serii 3, drugim było Audi A4, zaś trzecim najpopularniejszym modelem okazało się BMW serii 5. Jeśli skorelujemy to z zapytaniami o konkretny rocznik, gdzie na ogół internauci szukali egzemplarzy z lat 2015-2019, oraz 2007-2012 łatwo wywnioskować, iż Polacy jako alternatywę dla samochodu nowego średniej klasy często wybierają pojazdy klasy premium, które jako nowe są zdecydowanie droższe.

kupić nowy czy używany samochód? na rynku wtórnym najczęściej poszukujemy samochodów klasy premium. na zdjęciu audi a4 i bmw serii 5
Audi A4 (tu w wersji avant) i BMW serii 5 to jedne z najczęściej poszukiwanych modeli samochodów na OTOMOTO w 2020 roku

Szukając auta używanego musimy rozważyć wiele kwestii związanych nie tylko z samym zakupem, ale też i późniejszą eksploatacją takiego pojazdu. Przede wszystkim szukając samochodów z drugiej ręki, musimy być pewni tej ręki. Niestety życie wielokrotnie pokazało, że niesamowita okazja, później okazuje się wielką porażką. Tutaj zalecam wiele rozwagi, a także przezorności. Zwracajmy uwagę na elementy wnętrza, szczególnie stan “wytarcia” kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy boczków foteli. Jeżeli ich zużycie jest widoczne, powinniśmy spodziewać się znacznego przebiegu.

Dostępność numeru VIN w ogłoszeniach daje możliwość weryfikacji przebiegu i historii konkretnego pojazdu. Na oględziny auta warto wybrać się z zaprzyjaźnionym mechanikiem albo zabrać samochód na przegląd do autoryzowanej sieci serwisowej. Powinniśmy też sprawdzić grubość/oryginalność powłoki lakierniczej.

Zakup to początek. Potem eksploatacja

Pamiętajcie również, że auto klasy premium, które jako używane można kupić w atrakcyjnej cenie, wymagać będzie części, które są znacznie droższe niż do modeli popularnych klasy średniej. Mając wypatrzony konkretny model warto przed zakupem zrobić rozeznanie w serwisie, żeby mieć pojęcie nie tylko o kosztach zakupu, ale również eksploatacji.

Nowy czy używany? Wybór nie jest tak oczywisty, jak można byłoby się spodziewać. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dołożymy do tego różne sposoby finansowanie zakupu samochodu. Wszystkim Czytelnikom życzę wyłącznie dobrych decyzji zakupowych, a także wiele radości z jazdy upragnionym modelem.