Strona główna / Porady / Najem długoterminowy – czym są specyfikacje ekonomiczne?

Najem długoterminowy – czym są specyfikacje ekonomiczne?

Łukasz Borowicz

8 min. czytania
najem długoterminowy - prezentacja auta

Przed zakupem wszyscy porównujemy ceny, jakie oferują nam sprzedawcy. Sęk przecież w tym, by wybrać jak najlepsze auto przy możliwie najbardziej znośnej uciążliwości dla naszego portfela. A najlepiej by było, gdyby pojazd był dostępny jak najszybciej. To samo tyczy się zainteresowanych najmem, jednak w tym przypadku warto dokładnie przyjrzeć się ofercie i specyfikacji proponowanych samochodów. W skrócie można określić to tak: gdy chodzi o najem długoterminowy, to oferta ofercie nierówna.

Nadal nowe, ale bez czekania

Trafiasz do salonu, wybierasz kolor nowego samochodu, jego specyfikację, wyposażenie dodatkowe i masz samochód do tzw. produkcji. Co to oznacza? Przy dobrych wiatrach od kilku miesięcy, do połowy roku oczekiwania. Przy złych, na przykład w czasach pandemii i przerwanych łańcuchów dostaw, dużo dłużej. 

Ale można także inaczej. Zawsze możesz wybrać samochód wśród dostępnych wersji, czyli tytułowych specyfikacji. Z tego modelu biznesowego korzystają firmy oferujące najem długoterminowy. Wchodzisz na stronę internetową, dokonujesz wyboru pośród interesujących Ciebie ofert i… już. Podpisujesz umowę, a po kilku tygodniach fabrycznie nowe auto stoi pod domem. Do tego czasu w możesz skorzystać z tzw. samochodu przedkontraktowego.

Najem długoterminowy – taniej, bo w dużej paczce

Jak to się dzieje, że samochód “w najmie” wypada taniej niż zakupiony w salonie? Przede wszystkim spowodowane jest to rabatami jakie np. Carsmile otrzymuje od importerów i dilerów samochodów. Wynikają one nie tylko z długiej współpracy, ale także z dużej liczby samochodów, które firma zamawia. Zwykle tego typu rabaty nie są dostępne dla klientów zamawiających pojedyncze sztuki nowych samochodów. 

Podobnie zresztą rzecz ma się z pakietami usług dodatkowych. Firma oferująca najem, ponownie, zwykle zamawia ich wiele dzięki czemu otrzymuje duże zniżki. Ale duże “paczki” samochodów mają jednak swoje ograniczenia. Podstawowym jest fakt, że takie samochody są już skonfigurowane. 

Zwykle na rynku oferowane są samochody ze średnimi pakietami wyposażenia. Często najtańsze istnieją w cennikach dilerów tylko po to, aby można było podać atrakcyjną cenę „od”. Co ciekawe, jeśli w fabrycznych specyfikacjach modelu nie ma jakiegoś oczywistego dla danego segmentu dodatku, diler zamawia i dodaje go. Stąd w ofercie firmy najmującej auta w modelu długoterminowym znajdziemy również bardziej “doposażone” pozycje.

Szybko, bo prosto z placu

Zakup auta „do produkcji” zwykle oznacza długotrwałe oczekiwanie. Zwłaszcza, gdy dotyczy to samochodu, na którego jest spore zapotrzebowanie. Inaczej jest z autami, które choćby w Carsmile oznaczone są jako „dostępne od ręki”. Oznacza to pojazdy gotowe, najczęściej zlokalizowane już w Polsce. Wystarczy je zarejestrować i dostarczyć klientom, a to bardzo skraca czas oczekiwania na nowe auto. 

Dodajmy, że wcale nie są to najstarsze rynkowo modele, bo tak samo wynająć można nowości, które dopiero co trafiły na rynek. Po podpisaniu umowy mija oczywiście kilka tygodni, potrzebnych na zarejestrowanie nowego samochodu, co w dobie pandemii bywa trudniejsze… ale w porównaniu z miesiącami oczekiwania na fabrykę i tak jest znaczną różnicą w jakości.