Strona główna / Porady / Koszt posiadania samochodu – wydasz milion i nawet tego nie poczujesz!

Koszt posiadania samochodu – wydasz milion i nawet tego nie poczujesz!

Juliusz Szalek

8 min. czytania
Koszt posiadania samochodu

Koszt posiadania samochodu

Średni koszt zakupu nowego auto to dzisiaj w Polsce około 120 tys. zł. Drogo? Uwierzcie, że to dopiero początek wydatków. Przez całe swoje życie koszt posiadania samochodu pochłonie z Twojego budżetu ponad milion złotych. Wystarczy podliczyć wszystkie wydatki na serwis, ubezpieczenie, paliwo, myjnie, parking i płyn do spryskiwaczy.

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania dziecka w Polsce, do osiągnięcia pełnoletności, czyli 19. roku życia, mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł. Dwójka dzieci to wydatek od 317 tys. do 350 tys. zł. A ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Samochód to jedna z droższych rzeczy, którą można sobie wymyślić. I to bez znaczenia, czy kupujemy auto używane, nawet te najbardziej poszukiwane, o których piszemy TUTAJ, czy nowe, albo te najdroższe. Ubezpieczenie, serwis, paliwo, inne drobne wydatki – to wszystko kosztuje i składa się na sumę kosztów utrzymania pojazdu. Zastanawiałeś się kiedyś, ile to wszystko kosztuje?

Paliwo najdroższe

Największe wydatki to oczywiście paliwo i ubezpieczenie. W zależności od stanu auta, kosztowny może okazać się też serwis i części eksploatacyjne. Bez względu jednak na stan samochodu, płacić musimy też za myjnię, płyn do spryskiwaczy i wiele innych mniejszych, na pozór błahych rzeczy.

Jeśli założymy, że nasze pierwsze auto kupimy jeszcze na studiach, to licznik wydatków zaczyna bić bardzo szybko. A biorąc pod uwagę, że karierę kierowcy zakończymy w wieku 70, mamy równe 50 lat ciągłych wydatków. Jeśli z zawodu nie jesteśmy ani synem, ani córką, to będzie to pewnie kilku lub kilkunastoletni pojazd wymagający nakładów. Samochód można kupić już za 3 tys. zł. Dysponując odpowiednio większą sumą, można zacząć przebierać w ofertach. Nigdy jednak nie wiemy, w jakim stanie będzie samochód. Dlatego dla precyzji rachunków, z naszego szacunku wyrzucamy pozycję „samochód” i pozostajemy jedynie przy kosztach jego utrzymania.

Można założyć, że rocznie będziemy przejeżdżać średnio od 20 do 30 tys. km. Przy założeniu, że nasze auto zużywa 9 litrów paliwa na sto kilometrów, rocznie potrzebujemy 2700 litrów. Przy dzisiejszych cenach paliwa ok. 5,30 za litr benzyny Pb95) daje to kwotę 14 310 zł.

Jeśli założymy spalanie na poziomie 7 litrów, to koszt paliwa spadnie do 11 130 zł rocznie. Przez całe życie na samo paliwo wydamy więc 715 500 zł, przy spalaniu 9/100 km i 556 500 zł przy 7l/100 km. Uwaga 1 litr na setkę mniej oznacza, że przez całe życie na paliwo wydamy niespełna 80 tysięcy złotych mniej!

LPG naprawdę taniej

Ktoś się oburzy i powie, że olej napędowy jest tańszy. Był, bo od kilku lat cena oleju napędowe dogoniła cenę benzyny, a czasami nawet ją wyprzedziła. Dopiero instalacja LPG daje wymierne oszczędności.

Trzeba jednak pamiętać, że zużycie gazu jest większe niż paliwa tradycyjnego, koszt instalacji też tani nie jest, biorąc pod uwagę coraz nowocześniejsze silniki i coraz droższe instalacje. Do tego trzeba doliczyć nieco droższy serwis auta i przeglądy. Jednak można założyć, że przy cenie litra gazu ok. 2,40 zł i spalaniu 10 litrów na sto kilometrów. Koszty spadną do 250 tys. zł. Nawet jeśli dodamy do tego koszty serwisu i instalacji, ok. 50 tys. zł przez 50 lat to oszczędność widać gołym okiem.

Serwis

Ubezpieczenie – ceny poszły ostatnio ostro w górę. Przyjmijmy, że średni koszt polisy to 2500 zł rocznie za pakiet OC, AC, NNW. Przez całe nasze motoryzacyjne życie święty spokój kosztować nas będzie 125 tys. zł.

Serwis – to najtrudniejszy koszt posiadania samochodu do oszacowania, bo jeśli auto starsze, koszty wyższe. Jeśli awaryjne, to zamienią nasze auto w studnie bez dna. Możemy jednak przyjąć, że rocznie na serwis i ewentualne części eksploatacyjne wydamy średnio 2000 zł. Raz będą to tylko oleje, żarówki, filtry lub wycieraczki innym razem drobne naprawy, rozrząd, naprawa sprzęgła lub pompowtryskiwaczy. Przez 50 lat pochłonie to równe sto tysięcy. Ktoś powie, że przecież kiedyś kupimy sobie nowe auto. Owszem, wtedy będziemy musieli odwiedzać regularnie autoryzowany serwis. Koszty się nie zmniejszą. Jakby nie patrzeć nieoczekiwane wydatki na serwis i naprawy pochłoną przynajmniej 100 000 zł.

Opony – zakładamy, że wymieniamy opony raz na trzy lata. Musimy mieć przecież dwa komplety: opony letnie i zimowe. Koszt jednego to wydatek 2000 zł. W ciągu całego naszego życia będziemy musieli kupić, nowe opony aż 16 razy. Daje to kwotę 64 tys. zł.

Koszt posiadania samochodu – drobne wydatki

Wymiana opon – banalny koszt. Z pozoru. Skoro mamy opony, to musimy je wymieniać. Dwa razy w roku, czyli 200 zł rocznie (na lato i zimę). W sumie na wymianę opon wydamy 10 tys. zł.

Badanie techniczne – kosztuje dzisiaj 98 zł. Gdyby taka cena utrzymała się, to przez całe życie w różnego rodzaju stacjach kontroli pojazdów zostawimy 4 900 zł.

Garaż lub parking – z oszczędności na początku naszej motoryzacyjnej kariery, parkujemy na ulicy. Gdy dopiero dorobimy się lepszego auta, wynajmiemy miejsce postojowe lub garaż. Średni koszt wynajmu to 100 – 200 zł. Przez 40 lat uzbiera się 96 tys. zł.

Myjnia – dwa razy w miesiącu po 20 zł. Rocznie daje to kwotę 480 zł. W sumie na mycie auta wydamy przynajmniej 24 tys. zł.

Płyn do spryskiwaczy – może i niedrogi, może to i banalny wydatek. Jeśli przeliczymy jednak, że jeden 5-litrowy baniak za ok. 15 zł (cena w dyskoncie) wystarczy nam na 2 miesiące, to w roku wydamy na płyn 90 zł. W ciągu 50 lat 4 500 zł.

Po podliczeniu wszystkich kosztów okazuje się, że posiadanie samochodu przez 50 lat i czerpanie przyjemności z jazdy, kosztować nas będzie grubo ponad milion złotych. Dokładnie 1 143 900 zł. Doliczcie do tego koszty zakupu kolejnych aut, których przez 50 lat będziecie mieli przynajmniej 5, a będziecie wiedzieli, czy warto rozpoczynać kosztowaną zabawę o nazwie „moje własne 4 kółka”.