Strona główna / Co nowego? / Nowe dowody rejestracyjne. Zmiana, której nikt nawet nie zauważy.

Nowe dowody rejestracyjne. Zmiana, której nikt nawet nie zauważy.

Juliusz Szalek

8 min. czytania
zmiany w przepisach

Nie musisz się martwić miejscem na pieczątki.

Od maja 2022 podczas rejestracji samochodów wydziały komunikacji wydawać będą nowe dowody rejestracyjne. Czy stare stracą ważność? Czy trzeba będzie je wymieniać i co się w nich zmienia?

Nowe dowody rejestracyjne to skutek przyjętej jeszcze w lipcu 2019 roku ustawy precyzującej minimalne zabezpieczenia dokumentów publicznych. Okazało się wówczas, że obowiązujące dowody rejestracyjne nie są wystarczająco dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem. Ustawa to zmienia, a lipiec tego roku, to ostatni moment na wprowadzenie do obiegu nowych dowodów rejestracyjnych, zgodnie z trzyletnim vacatio legis.

Ile osób może jechać samochodem
Blankiet dowodu rejestracyjnego.

Wydziały komunikacji od maja będą wydawać więc nowe dowody rejestracyjne. Nie wykluczone jednak, że w okresie przejściowym, czyli do lipca 2022 r., wydawane będą także dowody na „starych” blankietach. Taką możliwość daje wydziałom nowa ustawa. Co ważne, kierowca nie ma możliwości wyboru.

Jak będą wyglądały nowe dowody rejestracyjne?

Ja będą wyglądać nowe dokumenty? Przeciętny kierowca praktycznie nie zauważy zmian. Bo intencją ustawodawcy nie była zmiana graficzna dowodu rejestracyjnego ani treść na blankiecie, a jedynie lepsze zabezpieczenie dokumentu przed fałszerstwem.

W takim razie jakie informacje można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym? Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Nowy dowód rejestracyjny posiadać będzie ten sam układ pól, ale będzie wykonany w innej technologii. Papier będzie zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym. Numeracja i personalizacja wykonywana zostaną laserowo, a nie jak do tej pory.

 

Dodatkowo dokument będzie posiadał znak wodny (naprzemiennie pozytywowe i negatywowe litery PL w owalu), włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym oraz mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści Rzeczpospolita Polska.

I teraz najważniejsze. W związku z wprowadzeniem nowych dowodów rejestracyjnych dotychczasowe dokumenty, a także ich wtórniki i pozwolenia czasowe nie tracą ważności. A to oznacza, że nie trzeba ich wymieniać.

Jeśli jednak kopiłeś samochód, chcesz go przerejestrować lub musisz wymienić dowód rejestracyjny, wniosek o wydanie nowego dowodu znajdziesz TUTAJ.